про твої фінанси

Біткоіни: валюта майбутнього чи фінансова піраміда?

Prosto запаморочливе зростання курсу і популярності демонструє криптовалюта біткоіни. Електронними монетами вже можна розплатитися не тільки в інтернет-магазинах, але навіть оплатити навчання в деяких університетах. А їх середній курс в травні-2019 в тисячі разів вище, ніж 7 років тому. Звідки беруться гроші, як обмынюються, і чому такий популярний біткоін (bitcoin), розбирався Prostobank.ua

Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що таке біткоіни?
  2. Як відбуваються розрахунки?
  3. Інвестиції в біткоіни
  4. Як отримати біткоіни?
  5. Недоліки
  6. Що далі?
Відео по темі

Loading...

Що таке біткоіни?

Біткоін- це електронна валюта, якою можна оплачувати покупки, деякі послуги, або просто купити в інвестиційних цілях. Але це не традиційна валюта, і навіть не електронні гроші. Вся справа в тому, що у біткоіну не існує єдиного емітента. Ні центрального банку або установи, яке випускає «монети» в обіг і встановлює їх курс. Емітентом монет може стати практично будь-хто.

По суті, електронна платіжна система біткоіни - це математична машина, яка регулюється закладеними в неї формулами і математичними законами, а тому не потребує регулювання ззовні. Кожна «монета» має унікальний криптографічний код, а всі операції з біткоінами записуються у відкритій загальнодоступній для всіх користувачів системі. Сама ж система теж не централізована, а «розкидана» по тисячам «вузлів» - комп'ютерів окремих користувачів. Можна сказати, що вона повторює структуру самого інтернету.

До слова, про масштаб і значущість біткоінів для світової економіки можна судити по тому, що центральні банки як мінімум п'яти великих держав (США, Німеччина, Китай, Таїланд, Росія) представили свою офіційну позицію щодо криптовалюти.

У Китаї і Росії біткоіни навіть поспішили оголосити поза законом - правда, технічно зупинити їх обіг можна, тільки повністю відключивши інтернет.

Як відбуваються розрахунки?

Всі операції з біткоінами проходять двостороннє шифрування. Якщо власник біткоінів перераховує їх контрагенту, то операція підтверджується двома зашифрованими ключами: закритим кодом відправника і відкритим - одержувача. У єдиній загальнодоступній «платіжній системі» записується вся інформація про операції, так що однією і тією же «монетою» не можна розплатитися двічі. Це виключає ризик шахрайства з використанням біткоінів.

Виходить, що навіть за відсутності центральної розрахункової організації, всі платіжні операції знаходяться під контролем: якщо власник біткоінів, наприклад, помилково, двічі перерахує їх іншій особі, то система виявить помилку і скасує другу ідентичну операцію.

Станом на травень-2019 в світі біткоіни до оплати приймають деякі розробники комп'ютерних ігор, окремі заклади громадського харчування. «Монетами» можна оплатити квиток на літак компанії VirginGalactic і навіть навчання в університеті Нікосії (Кіпр). Пожертви на своє існування в біткоінах приймає також проект WikiLeaks, офіційне фінансування якого неможливе. За криптовалюту можна придбати контент для Xbox і в Windows store, послуги сервісу знайомств Badoo, японського онлайн-маркету Rakutan, американської доставки Foodler і інші. Деякі країни розглядають можливість оплати податків біткоінами. Інтернет-магазини, які беруть до оплати біткоіни, є і в Україні. Також розрахуватися біткоінами можна в деяких ресторанах і офф-лайн магазинах. Перелік таких закладів не важео знайти в інтернет.

Інвестиції в біткоіни

Крім того, що біткоінами можна оплатити товари і послуги, в них можна інвестувати. З вересня-2011 по травень-2019 курс криптовалюти (середній за даними різних бірж) виріс практично з нуля до 6000 доларів за одиницю. При цьому максимум середнього курсу біткоіну припав на кінець груденя-2017 - понад 19100 доларів за «монету».

Однак ціна, за якою «монети» купують і продають на різних біржах, може відрізнятися від середнього курсу вдвічі і більше в будь-яку сторону. Так що біткоін може бути вигідним інструментом інвестування: як для довгострокових вкладень, в розрахунку на зростання курсу, так і для короткострокових спекулятивних операцій.

Правда, при цьому варто враховувати, що ринок біткоінів досить новий, а  актив що торгується на ньому за своєю сутністю значно відрізняється від інших валют і цінних паперів. Відповідно, прогнозувати зміни курсу - непросте завдання, особливо для початківця інвестора.

Зростання курсу біткоіну в першу чергу визначається довірою до нього, в тому числі - можливістю розплатитися «монетами». Чим більше таких можливостей, тим більше попит на біткоіни і тим вище його курс. З іншого боку, похитнути курс кріптоваюти можуть хакерські атаки і технічні неполадки на біржах.

Наприклад, в лютому-2013 DDOS-атакам піддалися відразу кілька великих бірж, на яких обертається біткоін (Bitstamp, Mt.Gox, BTC-E). В результаті біржі оголосили про затримки при виведенні «монет» з біржі, а курс біткоіну обвалився майже вдвічі: з 1237 до 645 доларів за одиницю.

Поки український ринок ще не адаптований для BitCoin, слід дуже обережно використовувати цей інструмент і не вкладати в нього великі ресурси. Волатильність даного інструменту висока, амплітуда коливань більше 50% від вартості активу. Тобто за періоди сильних рухів можна як заробити, так і втратити близько 50% своїх коштів. Щоб уникнути додаткових ризиків, експерти радять тестувати даний інструмент в обсягах, які не критичні при отриманні збитку від операції.

Підвищений попит на BitCoin за останній місяць викликаний зростанням вартості даного інструменту. За період з 01.04.2019 по 09.05.2019 курс BitCoin виріс вже на 48%, а чим вище курс, тим більше інтерес населення і тим вище ризики зміни ціни як в одну, так і в іншу сторону.

Як отримати біткоіни?

«Монети» зберігаються в електронному гаманці власника. Можна створити гаманець на власному комп'ютері, встановивши безкоштовну програму, або відкрити його на сторонньому сервісі. У першому випадку у вас більше гарантій збереження валюти, оскільки сторонні сайти періодично зламують. Після установки програми-гаманця вона повинна синхронізуватися з мережею, що може зайняти досить тривалий час. У нашому випадку програма визначила, що для синхронізації їй знадобиться 49 тижнів.

Правда, приблизно за годину по її лічильнику «пройшло» кілька тижнів, так що підсумковий час очікування складе від кількох годин до кількох діб. Недолік же полягає в тому, що програма при цьому досить сильно «вантажить» систему і працювати на комп'ютері в процесі синхронізації - зокрема, користуватися інтернетом - практично неможливо.

«Наповнити» гаманець біткоінами можна трьома способами: купити, емітувати або отримати в оплату за товари або послуги. У першому випадку вам допоможуть спеціальні обмінники або біржі, на яких продають «монети». Однак варто пам'ятати, що тут є присутнім ризик шахрайства, і купувати біткоіни варто тільки на перевірених сайтах.

Але, мабуть, найбільш привабливий спосіб отримання криптовалюти - це самостійна емісія. Перш за все, тому, що таким чином «монети» можна отримати безкоштовно, не рахуючи витрат на електроенергію.

Монета генерується програмою як нагорода за певний обсяг роботи процесора за рішенням складної математичної задачі. Чим більше монет в мережі, тим більше завдання ускладнюється, а емісія сповільнюється. На даному етапі розвитку біткоінів обчислення, необхідні для генерації однієї монети, приблизно в 800 тисяч разів складніше, ніж ті, що були потрібні для випуску перших монет. Такий механізм закладений для того, щоб монети не знецінювалися через неконтрольовану емісію.

Більш того, коли в обіг будуть випущені 21 мільйон монет, емісія зупиниться зовсім. На початок 2019 року в обігу вже знаходилося 17,5 млн. «монет» від цієї кількості.

Процес емісії, хоч теоретично і доступний кожному, на практиці виглядає вельми складно: для цього потрібно мати у своєму розпорядженні досить потужний комп'ютер, швидке з'єднання з інтернетом і встановити певне програмне забезпечення. Точний перелік програм, необхідних для «майнінгу» (генерації біткоінів) залежить від того, яка відеокарта встановлена ​​на вашому комп'ютері. У будь-якому випадку, в інтернеті можна знайти велику різноманітність інструкцій по установці потрібних програм. Між установкою програми і появою на вашому рахунку перших біткоінів пройде не менше доби, і весь цей час ваш комп'ютер буде «зайнятий». Так що якщо ви всерйоз вирішили зайнятися майнінгом - найкраще виділити під нього окремий комп'ютер.

Нарешті, можна приймати біткоіни в оплату за товари або послуги, наприклад - у власному інтернет-магазині. Таким чином ви не тільки заробите електронні «монети», а й допоможете співтовариству їх власників, розширивши сферу їх застосування.

Недоліки

Зрозуміло, біткоін також піддається критиці. Перша причина для цього - несправедливий початковий розподіл - першим «майнерам» монети дісталися набагато простіше і в більшій кількості, ніж тим, хто «вступив в гру» пізніше.

Хоча біткоіни і складно вкрасти, а криптографічний код валюти практично неможливо зламати - принаймні, на сьогоднішній день - їх можна позбутися, якщо якимось чином знищити свій біткоін-гаманець. Це може зробити, наприклад, комп'ютерний вірус. Те ж трапиться, якщо забути пароль від гаманця. З іншого боку, ризик цього приблизно такий же, як позбутися звичайного гаманця з готівкою.

Як уже згадувалося, курс валюти нестабільний і спрогнозувати його складно. Крім цього, програмне забезпечення системи все ще знаходиться в режимі тестування і теоретично, в ньому ще можуть виявити критичні помилки - тоді вся система завалиться.

Що далі?

Перспективи біткоінів неоднозначні. З одного боку, йому пророкують майбутнє нової світової валюти, яка в кінцевому підсумку зможе замінити традиційні гроші. Досягнуто це повинно бути завдяки тому, що транзакції з його використанням проводяться миттєво і коштують дуже дешево. Крім того, біткоін не схильний до інфляції, адже його емісія обмежена.

З іншого боку, курс біткоіну і його майбутнє залежать від довіри до цієї валюти. Практика показує, що інформаційні атаки (наприклад, чутки про злом системи хакерами) здатні сильно обвалити курс біткоіну, як і обмеження на його використання. Так, після заборони криптовалюти в Китаї його курс впав на 40%, хоча технічно це і не вплинуло на його обіг, оскільки операції з криптовалютою анонімні і для регулюючих органів обчислити користувача вкрай складно, а при належному підході до безпеки - неможливо.

Крім цього, будь-який бажаючий за наявності необхідних знань може запустити свою власну криптовалюту і розвивати її аналогічним чином - поширення отримають ті з них, хто заробить найбільшу довіру учасників ринку.

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под 1,5% в месяц. Под авто, квартиру, дом, нежилое помещение

Сумма: от 30 000 до 15 000 000 грн.

Срок: от 1 месяца до 10 лет

Без выписки и перерегистрации

Киев, Киевская обл. до 60 км

кредиты на карту

первый кредит до 5000 грн. под 0%

Сумма: до 10 000 грн.

Cрок: до 30 дней

Возраст: от 18 до 65 лет

Документы: карта, паспорт и ИНН

Корисні статті з даної тематики© 2015–2019

ТОВ «Простобанк Консалтинг»

Код ЄДРПОУ: 35454764

Адреса і телефон «Простобанк Консалтинг»

Email: info@prostobank.com