Якщо банк став неплатоспроможним: інструкція для вкладника - 25.01.2013

Prosto революцію в процедурі виплат компенсацій за вкладами зробив закон, що набув чинності восени-2012. Не минуло й кількох місяців, як вкладники деяких банків випробували на собі всі нововведення. Яким чином тепер повертають вклади, якщо в банку введена тимчасова адміністрація, і як виплачують компенсації після неї, досліджував Prostobank.ua // 25.01.2013

Якщо в банку діє тимчасова адміністрація

До набрання сили закону «Про систему гарантування вкладів фізосіб» тимчасову адміністрацію (ТА) вводили в проблемні банки, які ще могли «видужати». Тепер присутність у банку ТА означає, що установа неплатоспроможна і його виводять з ринку. У банку з ТА два шляхи: або його ліквідують одним із чотирьох способів, прописаних у законі, або його купить інвестор, і він продовжить функціонування.

У будь-якому випадку, поки в банку діє тимчасова адміністрація (за новим законодавством, її вводять на три або шість місяців), отримати компенсацію за вкладом можуть лише ті, у кого сплив термін дії депозитного договору або відкрито поточний рахунок, у тому числі картковий. Розмір компенсації визначає Фонд гарантування вкладів фізосіб, і в січні-2013 максимальна сума, яку можна отримати, становить 200 тис. грн. Компенсацію під час дії ТА виплачують з урахуванням відсотків, нарахованих за вкладом на дату ухвалення рішення НБУ про неплатоспроможність установи і початку процедури виведення Фондом банку з ринку. До речі, хоча за законом розмір компенсації може змінюватися за рішенням ФГВФО, він не може бути менше 200 тис. грн.

Якщо ваш вклад в іноземній валюті, то компенсують його вам в гривні за офіційним курсом НБУ на день ухвалення банком рішення про те, що він неплатоспроможний і вводить ТА.

Щоб отримати компенсацію за вкладом під час дії ТА, потрібно дочекатися повідомлення про початок виплат на офіційному сайті ФГВФО або в газетах «Урядовий кур'єр», «Голос України», і звернутися до вибраного Фондом банку, який повертатиме депозити вкладникам. З собою необхідно мати паспорт, ідентифікаційний код і заяву про перерахування коштів, зразок якої можна подивитися на сайті ФГВФО або вже у відділенні банку-агента.

До оголошення початку виплат не потрібно нічого робити: за законом, уповноважена особа Фонду в банку з тимчасовою адміністрацією формує списки вкладників і передає їх у банк-агент. А якщо вкладника в списку, переданому банку-агенту, не буде, потрібно звернутися в банк, у якому лежав депозит (як правило, у головний офіс установи).

Якщо термін вашого вкладу спливає після дії ТА, то щоб отримати компенсацію, вам доведеться дочекатися ухвалення рішення про подальшу долю банку.

Після тимчасової адміністрації

Не пізніше ніж за два місяці з дати введення ТА стане відома доля банку. В кращому разі установу купить інвестор. Якщо інвестори в банку не зацікавлені (а як показує практика, знайти інвестора непросто, тож ФГВФО часом навіть продовжує час пошуку), то банк підлягає ліквідації. У деяких випадках установи ліквідують і після продажу інвесторові. У всіх випадках ліквідації вкладники отримують компенсацію за своїми депозитами від ФГВФО.

Протягом трьох днів з дня ухвалення рішення про ліквідацію банку і відкликання ліцензії, уповноважена особа Фонду в банку формує перелік вкладників, які мають право на компенсацію, і сум, які їм виплатять. Потім ще протягом трьох днів реєстр вкладників затверджує виконавча дирекція ФГВФО, і не пізніше ніж через тиждень після відкликання ліцензії банку публікують оголошення про початок компенсацій вкладникам, після чого починають виплати. Як і у випадку виплат під час ТА очікувати публікації потрібно або на офіційному сайті ФГВФО, або в газетах «Урядовий кур'єр», «Голос України».

За законом, виплата компенсації може здійснюватися як у готівковій, так і в безготівковій формі. Звертатися в банк-агент потрібно з тим же переліком документів, що і в разі виплати під час ТА. При цьому, за інформацією сайту Фонду, якщо ви не встигнете отримати виплату через банк-агент протягом 30 днів, то звертатися по компенсацію потрібно буде до ФГВФО, написавши відповідну заяву (зразок див. нижче) і приготувавши копії сторінок паспорта та ідентифікаційного коду.

Компенсацію за вкладом можна отримати лише до того часу, поки в Єдиний державний реєстр юридичних осіб не буде внесено запис про ліквідацію банку як юридичної особи. І хоча за станом на січень-2013 Фонд продовжує компенсувати вклади деяким банкам, у яких вирішили відкликати ліцензію ще в 2010 році, затягувати зі зверненням про виплату не варто.

Після ліквідації

За законом, кошти, виручені від продажу майна ліквідованого банку, уповноважена особа Фонду надсилає на задоволення вимог кредиторів установи. При цьому закон чітко визначає їхню чергу. Спочатку Фонд компенсує збиток, завданий життю і здоров'ю громадян (якщо такий є); перерахує зарплату банківським працівникам аж до дня ухвалення рішення про ліквідацію; поверне в свою скарбницю кошти, сплачені у вигляді компенсацій вкладникам під час тимчасової адміністрації, і відшкодує інші витрати, пов'язані з неплатоспроможним банком. І лише після цього настає черга вкладників.

І тепер задовольняють вимоги вкладників більше суми, виплаченої Фондом раніше. Сюди входять залишки вкладів, що перевищували 200 тис., і відсотки за вкладами, нараховані під час дії тимчасової адміністрації. У шосту чергу задовольняють вимоги фізичних осіб (але не СПД), платежі яких або платежі на ім'я яких були заблоковані. Тоді, щоб отримати шанс на компенсацію, потрібно заявити свої права кредитора у ФГВФО.

Що робити, якщо ФГВФО не компенсує вклад

На жаль, є види вкладень і категорії вкладників, які не зможуть отримати компенсації. Їх список уповноважена особа Фонду також формує протягом трьох днів з дня ухвалення рішення про відкликання ліцензії у банку.

ФГВФО не компенсує кошти:

  • за ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника;
  • передані банку в довірче управління;
  • які були розміщені в банку під індивідуальні, особливо вигідні, порівняно з іншими, умови (при цьому акційні депозити Фонд зобов’язаний повертати на загальних підставах); або якщо вкладник користувався іншими особливими привілеями банку;
  • за депозитом, під заставу якого вкладник брав кредит і не погасив його;
  • за вкладом сумою менше 10 грн;
  • за депозитами у підрозділах іноземних банків;
  • в інших випадках, які не стосуються вкладників-пересічних громадян України, тому наводити їх не будемо.

Оскільки у цих випадках ФГВФО нічого не виплатить, то чекати ліквідації немає сенсу. Можна спробувати повернути свої кошти іншим шляхом. І хоча шанси отримати їх у банку з тимчасовою адміністрацією невисокі, Prostobank.ua відомо про два способи, за допомоги яких українським вкладникам вдавалося повернути свої гроші.

Перший спосіб: вкладники шукали позичальника в тому ж банку, оформляли на себе його борг і на свій страх і ризик проводили взаємозалік депозиту і кредиту. Експерти стверджують: якщо все оформити юридично правильно, то така схема можлива і без згоди банку. Позичальник, від якого за ліквідації банку, як правило, вимагають дострокового погашення позики, лише зрадіє можливості виплачувати борг частинами.

Другий спосіб полягав у тому, що вкладник приходив у відділення і аргументував документально, як сильно йому потрібні кошти (наприклад, на операцію родича). Людський фактор ніхто не скасовував, тому траплялося, що начальники відділень зважали на це, і депозит повертали. Втім, зазвичай реалізувати подібні схеми на практиці дуже складно, тому кращий спосіб не втратити свої гроші — подбати про них заздалегідь.

Додаток

Бланк заяви про отримання компенсації за вкладом у банку, який ліквідують

Директору-розпоряднику

Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

_____________________________________________________________________________________
                                                                               (прізвище, ім'я, по батькові заявника)
 за вкладом __________________________________________________________________________,
                                                                               (прізвище, ім'я, по батькові вкладника)
 який проживає за адресою:
 _____________________________________________________________________________________
                      (місце проживання - поштовий індекс, область, район, місто, назва вулиці, N будинку, N квартири)
 _____________________________________________________________________________________

 

Контактний номер телефону: ____________________
                                                                                 (стаціонарний)

ЗАЯВА (рекомендована форма)

Прошу виплатити мені гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним у банку
 _____________________________________________________________________________________
                                                                                 (найменування банку, у якому був вклад)

Додатки:

1. Копія паспорта (сторінки, що містять прізвище, ім'я, по батькові, інформацію про номер, ким виданий, дату видачі, місце проживання).

2. Копія документа органу державної податкової служби про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копія сторінки паспорта з відповідною відміткою для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті.

3. _________________________________________________________________________________*

____________
 * За потреби надається перелік інших додатків (наприклад, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про народження - нотаріально засвідчені).

"___" ____________ 20__ року

 

____________
 (підпис)

Швидкий пошук
Кумедне відео