про твої фінанси

Бізнес-історія запуску власного кафе. Бізнес ідеї для кафе і ресторанів

Історія, яку ми розповімо, не відрізняється оригінальністю або інноваційністю бізнес-ідеї. Однак, не всім і судилося впроваджувати винаходи або творити нові невідомі шляхи бізнесу - комусь хочеться просто відкрити кафе і зробити його успішним. Ці цілі здійснила молода краковчанка Сільвія Скотнічна; які кроки до створення і розвитку кафе вона зробила, розповідає портал Bankier.pl, переводить Bankchart.com.ua. Крім того, Простобіз поділитися цікавими бізнес ідеями для кафе і ресторанів.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Бізнес-історія, як відкрити своє кафе
 2. Бізнес-ідеї для відкриття кафе та ресторанів в Україні

  2.1 Кафе зі стільчиками і їжею для малюків

  2.2 Кафе для двох / для чотирьох

  2.3 Кафе однієї страви

  2.4 Кафе з сезонною зміною декору

  2.5 Кафе або їдальня з оплатою за вагою

  2.6 Кафе-лабораторія морозива

  2.7 Скайп-екран для кафе

  2.8 Столики з персональними пивними кранами

  2.9 Міні-бар

  2.10 Надтихе кафе

  2.11 Живий газон в приміщенні

  2.12 СМС-замовлення страви

  2.13 Ресторан від виробника

  2.14 Ресторан-лікарня

Бізнес-історія, як відкрити своє кафе

Своє життя в бізнесі Сільвія почала у віці 22 роки в 2009 році після отримання ступеня бакалавра Ягеллонського Університету (провідний вуз Кракова). Навчалася на економічному факультеті за спеціальністю «управління компанією», що зіграло важливу роль в успішному отриманні інвестиційного гранту. Підробляла під час навчання офіціанткою кафе, що також, хоч і мінімально, але вплинуло на грантодавців, коли мова зайшла про заснування Сільвією саме кафе. Крім того, рік пропрацювала консультантом в рекрутинговому агентстві, отримавши первинний навик підбору персоналу.

Під час літніх канікул між закінченням бакалаврату і початком останніх, магістерських двох років навчання Сільвія написала, користуючись Мережею і посібниками, приблизний план розвитку майбутнього кафе з дитячим ігровим куточком в туристичному центрі Кракова. Необхідна для запуску мінімальна сума за всіма розрахунками в результаті склала 80 тисяч злотих (21 тисяча доларів).

З ще непрофесійним бізнес-планом юна бакалавр вирушила до Краківської Політехніки, при якій працює «Центр Трансферу Технологій в Бізнес», що акумулює інформацію про конкурси та програми європейських і урядових мікроінвестіцій в стартапи малого бізнесу. Один з таких конкурсів проводиться в рамках урядової програми, відомої як POKL (Program Operacyjny Kapitał Ludzki).

На конкурси цієї програми подається опис майбутнього бізнесу; крім того, кожна людина проходить розлогий психологічний тест, який повинен перевірити її схильність до підприємництва. Нарешті, всі конкурсанти, незалежно від факту майбутньої перемоги або поразки в конкурсі, проходять майстер-класи і навчальні програми з ведення власного бізнесу, що проводяться кваліфікованими тренерами. На завершення всіх курсів - їх Сільвія проходила протягом року навчання в магістратурі університету - конкурсанти пишуть вже професійний бізнес-план, який, власне потім і виграє ті чи інші інвестиції (вони можуть бути до 40 тисяч злотих і до 85% вартості старту) або не виграє нічого.

І ось - перемога: Сільвія отримала безоплатний грант на максимальну суму (40 тисяч злотих), а також додаткові 800 злотих на місяць (210 доларів) протягом 12 місяців в якості «зарплати засновниці бізнесу до виходу бізнесу на окупність». Крім того, бонусом стала можливість отримання безкоштовних професійних бізнес-консультацій від співробітників зазначеної держпрограми. Для запуску бізнесу Сільвії треба було ще 40 тисяч злотих - і на щастя, такі заощадження були у її батьків.

Уже з початковим капіталом найважчим етапом старту кафе виявилося знайти підходяще дешеве, але потенційно високотрафікове приміщення в Старому Мясті (історичному центрі Кракова). Дівчина почала пошуки своєї ідеальної нерухомості вже під час конкурсних курсів - і лише через майже рік безперервних пошуків знайшла шукане дуже занедбане приміщення з входом з внутрішнього дворика на вулиці Флоріанській.

Наступним кроком була реконструкція інтер'єру, до якої з метою економії була підключена вся сім'я Сільвії під час планових відпусток. Самі зробили абсолютно все, і обробку, і дизайн. Ремонт тривав всього один місяць.

Гроші від гранту - відповідно до приписів грантодателя - були витрачені на придбання торгового і харчового обладнання; меблів для кафе, включаючи дитячий ігровий куточок; первинного набору товарів, а також рекламних матеріалів. Кошти родичів пішли на ремонт, заміну комунікацій і установку wi-fi-обладнання, оренду приміщення, експлуатаційні виплати і накладні витрати в перші малоприбуткові місяці, тобто на покриття планових збитків перших місяців роботи.

З несподіванок, неврахованих в бізнес-плані, досить складною і дорогою виявилася адаптація старовинного приміщення до вимог санепідемконтролю (вентиляція, стан і розташування комунікацій), без дотримання яких відкриття кафе неможливо. Це теж було вирішено за фінансової допомоги батьків Сільвії.

Крім того, Сільвія не знала, що потрібно отримувати дозвіл на розміщення на стародавніх будинках зовнішньої реклами, вивісок, а також на можливість грати в кафе живу музику з високою гучністю - але, звичайно, і ці адмінпитання були нею успішно вирішені.

І нарешті майже через півтора року після подачі первинної ідеї на конкурс компанія «Sylwia Skotniczna - Rodzinka Cafe» була зареєстрована 6 жовтня 2010 року, а перші відвідувачі кафе прийняті 13 листопада 2010 року. З самого початку в управлінні і роботі кафе Сільвії допомагали її мама і сестра.

Родзинкою Rodzinka Cafe (каламбур: rodzinka і означає «родзинка») був дитячий куточок, у якому є цілий стелаж і кілька ящиків з абсолютно доступними іграшками і конструкторами, а також стільчики для годування малюків. У 2010-му році кафе Сільвії було одним з перших в Кракові з таким сервісом; за п'ять років кількість таких кафе вже обчислюється десятками.

Зауважимо, що повноцінний дитячий куточок в кафе приваблює не тільки батьків з дітьми, а й дитячі культурно-масові установи, що постійно орендують частину такого приміщення для дитячих майстер-класів та інших заходів. Деякі з цих заходів Сільвія організовувала сама - проводячи, так би мовити, активний маркетинг.

На операційний прибуток кафе вийшло вже на початку 2011 року, через кілька місяців після запуску. Протягом подальших трьох років весь чистий прибуток, за вирахуванням виплат собі, матері і сестрі (весь персонал кафе), Сільвія інвестувала в розвиток кафе: поступово розширювалася ігровий простір, у внутрішньому дворику був організований «літній сад», куплено додаткове обладнання для харчової промисловості.

На жаль, подальші банківські кредити для розвитку бізнесу Сільвії отримати не вдалося. «Я була в «неправильній» для банків статево-віковій групі: 24-27-річна ресторатор майже без співробітників, яка ось-ось може відволіктися на народження дітей, вважається високоризиковим позичальником», - говорить підприємниця.

Паралельно в перший рік діяльності кафе дівчина закінчила магістратуру, а в наступні роки написала і захистила дисертацію Ph.D ( «дисертацію я написала частково в кафе на роботі, частково вдома в нічний час по приходу з кафе»). Але через три з половиною роки, як і передбачали кредитні комітети банків, Сільвія народила дитину - і заради перебування з родиною 18 квітня 2014 року продала свій сімейний бізнес (продати заклад вдалося, на жаль, з перепрофілюванням, а створений Сільвією сайт rodzinkacafe.pl тепер належить іншому кафе іншого міста).

І все ж підкреслимо, що мова йде про чотирирічну історію досить успішного стартапу, мікробізнесу, який приносив щомісячний прибуток, якого вистачало на життя і поїздки трьох осіб, а також на мінімальний розвиток всього бізнесу. І що особливо важливо, кафе юної підприємниці дійсно вважалося однією з «родзинок» Старого Місця - найкращим підтвердженням цього служить виражений в соцмережах «шок» краків'ян, які дізналися рік тому про закриття улюбленого закладу.

Що ж, побажаємо Сільвії Скотнічній, піднявши на ноги дітей, через роки відкрити нові «кафе-родзинки» з дитячими куточками - на радість жителів і відвідувачів древнього міста.

Бізнес-ідеї для відкриття кафе та ресторанів в Україні

Кафе зі стільчиками і їжею для малюків

Ідея, придатна для закладів харчування будь-якого дизайну і концепції. У залі - можна навіть біля барної стійки - розміщується кілька звичайних (але красивих і грунтовних) стільчиків для немовлят (тих, що з ремінцями і власною площиною «столика»). Попутно пропонується безкоштовно скористатися слинявчиками з тканини (кафе, зрозуміло, буде їх здавати в прання після кожного використання) або з пластмаси.

Не зайвим буде і влаштувати окремий столик за ширмою - найкраще розташувати його поруч з умивальником, якщо такий є в залі кафетерію - який буде яскраво позначений як «пеленальний» (евфемізм, в наш час вже означає: столик для зміни підгузника).

Нарешті, в асортименті кафе десяток позицій присвячується суто харчуванню малюків. Тут можна скористатися готовими «баночками» і дрібнодисперсними кашами відомих виробників, а можна і налагодити власне виробництво різноманітних пюре і соків.

Залишилося потужно розпіарити цю свою перевагу по всіх найближчих кварталах - і підвищена відвідуваність (при адекватних цінах) вам забезпечена.

Кафе для двох / для чотирьох

Стартап на одного співробітника з мінімальними вкладеннями: орендуєте найменше приміщення першого поверху відвідуваної вулиці - фасадної шириною буквально в «двері плюс одне невелике вікно». Десять квадратних метрів біля вікна займаєте рівно одним столиком; всю іншу частину приміщення може зайняти кухня і барна стійка.

Потім бурхливо рекламуєте в інтернеті і по найближчих кварталах своє «романтичне міні кафе для двох або для чотирьох з обов'язковим замовленням столика (точніше, всього кафе) по телефону». Відведіть кожній парі / четвірці відвідувачів рівно півгодини або годину. І будьте впевнені, що через місяць проміжків без відвідувачів у вас не буде.

Згодом, можна відкрити цілу мережу таких закладів по всьому місту. Даруємо вам заодно і назву: «Мікрокафе» (в слові присутня вигідна асоціація з сучасною «просунутістю», яка зараз незмінно пов'язана з електронними мікротехнологіями).

Кафе однієї страви

Хороша клієнтоорієнтована ідея для стартаперів: кафе-їдальня, в асортименті якої є рівно одне ситне блюдо (краще не саме повсякденне - скажімо, в мережі L'Entrecôte de Paris можна купити тільки антрекот). Гарячі і прохолодні напої при цьому можуть бути різними.

Хто вибране вами блюдо точно не любить - даремно не заходить. А хто заходить - навряд чи піде без покупки фірмової страви: коли вибору категорично немає, а ціна за наявний варіант більш-менш адекватна, покупець схильний взяти «хоч що-небудь».

Кафе з сезонною зміною декору

При заснуванні невеликого кафе придбайте по чотири комплекти меблів, стінових панелей, лінолеуму, уніформ співробітників, елементів оформлення. Зробіть стінові панелі і лінолеум легкозйомними. А далі - повністю міняйте стиль кафе зі зміною пір року (логічно комплекти оформлення робити відповідними сезону: скажімо, восени малюнок на лінолеумі і стінових панелях може імітувати червоно-жовте листя, а загальний стрижневий колір бути помаранчевим або охристим). Зрозуміло, знадобиться і невелике складське приміщення для тих комплектів, що не використовуються в даному сезоні.

Залишилося яскраво поширити «в масах» інформацію про те, що ваше кафе традиційно змінило імідж відповідно сезону - що з'явиться для багатьох привабливим приводом заглянути в нього і оцінити новизну. А через кілька років роботи кафе багато відвідувачів будуть в нього заходити і заради спогадів ( «пам'ятаєш, як ми тут були, теж восени, три роки тому?») - ці ностальгічні нотки навряд чи виникнуть, якщо кафе матиме один і той же дизайн протягом декількох років.

Крім дизайну, можна сезонно частково змінювати асортимент.

Закон попиту тут такий: будь-яка циклічність заякорює - і викликає циклічну ж відвідуваність у чималого числа колишніх клієнтів.

Та ж ідея в максимальній, радикальній версії: кафе з дванадцятьма комплектами оформлення - для кожного місяця.

Кафе або їдальня з оплатою за вагою

Як, представивши великий асортимент, активізувати покупки у вищому його ціновому сегменті? Дуже просто: встановити єдину ціну за одиницю маси товару. Зрозуміло, перепад собівартості товару (від найдешевшого до найдорожчого) не повинен бути більше, ніж триразовим, а середню вартість потрібно виставляти на рівні мінімально вище собівартості найдорожчого блюда. І дорогі страви повинні бути такими, які «потребують» в доповнення будь-якої більш дешевою їжі.

Наприклад, при собівартості 200 грам спагетті в 5 гривень і 100 грам м'ясного блюда в 9 гривень звичайна демократична їдальня запросить, скажімо, 8 і 16 гривень відповідно - і м'яса багато не візьмуть. А ви просите, припустимо, 10 гривень за 100 грам будь-якої їжі - і кожен відвідувач при таких умовах однозначно бере 100 грам м'яса (на ньому ви майже нічого не заробляєте), але і макарони практично кожна людина теж візьме, мало хто зважиться їсти м'ясо без гарніру. А на 200 грамах макаронів ви вже отримаєте не 8, а 20 гривень доходу. Якщо навіть людина вирішить взяти макаронів по мінімуму, 100 грам - то все ж ви на цьому отримаєте «10 мінус 2,50 = 7,50 гривень» прибутку (проти 3 гривень на «звичайній системі»), ще й заощадите 100 грам макаронів для наступного покупця.

Кафе-лабораторія морозива

Лондонська Chin Chin Labs виглядає як обитель хіміка - з колбами, пробірками, диспенсерами, термостатами і охолоджувачами; персонал ходить в «лабораторних» халатах.

Але в судинах цих в кафе, звичайно, налиті і насипані не «злісні» їдкі хімікалії, а більш прості молочні продукти і екстракти-наповнювачі. З усього цього за власним інгредіентним вибором відвідувачів і у них же на очах морозиво ефектно створюється.

Скайп-екран для кафе

Столик, на ньому екран з веб-камерою і клавіатурою; все це має вихід в інтернет, але рівно в один сервіс: скайп.

І ось, відвідувач за чашкою кави або в очікуванні страви вводить свій логін і пароль, дзвонить тим друзям, які в цей момент онлайн - і спілкується з ними буквально в інтерактивному режимі (якщо у тих є веб-камера, він їх при цьому добре бачить на екрані). Зрозуміло, тут варто продумати звукоізолюючі ширми між столиками. Тим, хто не онлайн, відвідувач шле офлайнові чат-повідомлення

Поки планшети і ноутбуки, обладнані веб-камерою, під рукою далеко не у всіх. А тому це кафе мало б підвищений попит. Особливо розумно його відкривати в аеропортах і на вокзалах, де вихід в скайп з'явився б ефективною заміною дзвінків по мобільному («Мама, я прилетіла, я вже в аеропорту прибуття!»).

Зрозуміло, чашечка кави в такому «скайп-кафе» цілком може коштувати 3-5 доларів. Не зайвим буде зв'язатися з власниками Skype і домовитися про співпрацю: вам буде не зайвою реклама на сторінках даного сервісу, їм - ваша реклама платних його складових (більш того, ви можете в ціну страв закласти вартість платних складових скайпу - і підключати до них відвідувачів як би «безкоштовно», відправляючи за них необхідні кошти на рахунок Skype).

Столики з персональними пивними кранами

Почнемо з технічних новинок, які скоро стануть повсюдними, але поки ще дають можливість власнику кафе виділитися. Американська компанія Table Tap виробляє систему, що складається з кранів, вбудованих прямо в столи кафе - всв крани з трубами підключені до кег (зазвичай працюють на два сорти пива одночасно) і забезпечені датчиками витрати рідини, а також роз'ємами для електронної передачі цих чисел на касові апарати.

Відвідувач, зайшовши в кафе і сівши за столик, може негайно налити собі келих пінистого напою - до будь-якої оплати і без очікування повільних офіціантів. Чисті келихи, зрозуміло, повинні завжди бути присутнім на столах. Ціна напою - теж повинна бути в екстер'єрі та інтер'єрі кафе позначена багаторазово.

Більш того, для суто пивного кафе можна взагалі обійтися одним співробітником, продавцем-охоронцем - якщо всі наявні закуски до пива розташувати теж на столі. Таким чином, співробітник з рахунком підходить виключно до відвідувачів, що збираються йти.

А можливо, має сенс барну стійку з касовим апаратом розташувати прямо біля дверей, на виході, а вхід обладнати вертушкою, що крутиться тільки в одну вхідну сторону (як в супермаркетах).

Коштує система кранів для десятка-другого столиків 110 тисяч доларів. Але окупитися вона може швидко - оскільки можливість самообслуговування, по-перше, привертає величезну кількість людей, які не люблять довго очікувати погляду бармена, вивчення меню, очікування. По-друге, зменшується чисельність необхідного персоналу, що дуже важливо в малому бізнесі. По-третє, завдяки обмеженому числу сортів пива не виникає ефекту списань некупляємої частини пивного асортименту.

Подивитися систему в «живому» східноєвропейському інтер'єрі можна, наприклад, на сайті московського ресторану «П'ятий океан».

Міні-бар

Ще одна концепція самообслуговування. В амстердамському Minibar відвідувачі залишають на вході в заставу документ - і отримують ключі від одного з 45 холодильників, розташованих уздовж стін залу. Холодильники поповнюються з протилежного боку, звідти ж персонал фіксує вартість взятих вами продуктів і передає її касиру на виході.

При отриманні ключів можна вибрати холодильник «поморозніше» або охолоджуючий мінімально. А гарячі бойлери та пакетики чаю розташовуються в такому закладі взагалі в режимі «шведського столу», безкоштовно (їх ціна розподілена в вартість «холодних» товарів).

Надтихе кафе

У більшості кафе на п'ять і більше столиків за наявності декількох компаній відвідувачів є помітний звуковий фон, гул доповнюється шумом вулиці, що проривається з дверей і крізь вітрини, а також, що найгірше, музикою або телевізором в самому закладі.

Тим часом, багато жадають тиші. Тому поділити приміщення на романтичні затишні відсіки з цілковитою звукоізоляцією - було б дуже перспективно в сенсі збільшення попиту.

Живий газон в приміщенні

Якщо підлогу приміщення кафе покрити металом (з отворами і проведеними від них трубками для відводу води під металевим дном), на це дно насипати землі глибиною до 20 сантиметрів, розмістити на ній рулонний газон або просто посіяти квіти і траву, а в декількох місцях розмістити дерева в діжках, природно, замаскованих ( «утоплених» в глибину «землі») - отримаємо прекрасне місце для пікніка.

Для повноти картини необхідно розмістити кілька яскравих ламп-юпітерів сонячного світла, захованих за виступами стін і листям дерев. Ідеї ​​з птахами, метеликами та іншою живністю - вітаються.

Столики можуть розташовуватися на спеціальних залізних майданчиках на ніжках вище рівня трави; однак можна зробити і класичні стежки, посипані товченою цеглою або морською галькою. Можна, однак, запропонувати і справжній пікнік: столики і стільці у вигляді пеньків. Бажаючим розташуватися саме на траві можна видавати килимки-каремати. У сусідньому приміщенні для дітей можна обладнати справжнісіньку пісочницю.

Удосконалювати цю ідею можна нескінченно. У будь-якому випадку всю зиму і в дощові і холодні дні інших сезонів у вас не буде відбою від відвідувачів.

СМС-замовлення страви

Якщо відвідувач вже ваш постійний клієнт і в даний момент роздумує, чи рушити у напрямку вашого кафе або в яке-небудь сусіднє - потрібно дати йому можливість замовлення страви заздалегідь, і тоді він вже напевно відправиться до вас.

Для цього необхідно завести тризначний номер мобільного, що легко запам'ятовується, а також автоматичну обробку смс зі словом «menu» - у відповідь має вирушати коротке актуальне меню з цінами і номерами страв (меню не повинно перевищувати сім страв).

Отримавши у відповідь меню, потенційний відвідувач відправляє ще одну смс - з номером обраної страви і орієнтовним часом свого прибуття. І ви починаєте це блюдо готувати, а заодно бронюєте відвідувачеві столик. В Америці ця система вже працює - і скоро почне переможний хід по світу, так що поспішайте впровадити, поки це ще зручна відвідувачам «фішка», а не звичайний побут.

До слова, смс-сервіс дозволить вашому кафе швидко перетворитися в службу доставки їжі додому - досить додати в якості «нульового номера страви» вибір сall-back (зворотний дзвінок). При отриманні вами цього числа (смс з числом «0») ви передзвонює клієнту і з'ясовуєте адресу і час доставки страв - список яких клієнт уже отримав після першого смс зі словом «menu».

Ресторан від виробника

Стартаперу, що вже має власне приміщення, в пошуках концепції кафе або їдальні має сенс звернутися до наявних невеликих виробників тих чи інших харчових продуктів - наприклад, виробників заморожених напівфабрикатів, круп-макаронних фабрик. Запропонуйте цим компаніям спільно з вами створити заклад-монолайнер («кафе однієї страви»), брендоване даним виробником - і звичайно, таким, що одержує від останнього здешевлені товари, елементи дизайну, інвестиції в розвиток закладу або мережі (а якщо пощастить, і початкові інвестиції).

Ресторан-лікарня

І наостанок пропонуємо читачам культове ризьке кафе «Ноspitalis». Тут вся справа в дизайні, а який він - краще дивитися, ніж описувати словами.

Медиків і туристів-любителів близькомедичних тем, думається, в українських мегаполісах знайдеться побільше, ніж в прибалтійських. Тому стартаперам залишається тільки знайти капітал для подальшого розвитку концепції цього чуда:

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики