Як почати квітковий бізнес: витрати, доходи, нюанси 21.11.2012

Prosto привабливим стартапом здається квітковий бізнес для багатьох підприємців. Про мінімальні капіталовкладення для різних форматів точок продажу, а також про нюанси ведення бізнесу, його рентабельність та особливості цінової політики в цьому сегменті ринку розповідає Prostobiz.ua // 21.11.2012

Як показує практика квіткового бізнесу, головними складовими його успіху є наступні фактори:

Фактор перший. Формування найбільш затребуваного асортименту квітів

Великий товарообіг є важливою складовою квіткового бізнесу. Основою збуту в невеликих павільйонах є зрізані квіти. На початку реалізації проекту їхній оптимальний асортимент має складатися приблизно з 10 позицій. Згодом він збільшиться до 15-20 позицій. Попит на ті або інші квіти і рослини залежить від сезону, місця розташування торговельної точки і цінової політики підприємця.

Базовий, найбільш традиційний для українського покупця асортимент складається з троянд, хризантем, гвоздик, тюльпанів і гербер. Саме за рахунок цього «золотого запасу» підприємці покривають свої щомісячні експлуатаційні витрати: податки, зарплату персоналу, оренду торговельної точки.

Економічна ефективність продажу троянд пояснюється не лише суб'єктивними забаганками клієнтів, але й об’єктивними «економіко-біологічними» чинниками. Приміром, кущ троянди протягом чотирьох років цвіте щомісяця, а, приміром, хризантеми потрібно висаджувати щороку. Тож знання з біології рослин знадобляться бізнесмену-початківцю.

Також не варто ігнорувати нові тенденції ринку квітів. Дедалі популярними стають дизайнерські букети з живих квітів з додаванням сухоцвіту і фруктів, а також композиції із сухих квітів. Для бізнесмена-початківця, який не може найняти досвідченого флориста (заробітна плата від 5 тис. грн) такі композиції краще відкласти на перспективу.

Другий фактор. Стратегічно правильне розміщення торговельної точки, її «прохідність». Швидше окупаються точки збуту в підземних переходах і біля станцій метро. Адже в більшості випадків вони не вимагають встановлення МАФів. Середня плата в Києві за торговельну площу з високою купівельною прохідністю, з вдалим розташуванням становить 10-18 тис. грн за 1 кв. м на рік.

Залежно від розмірів приміщення, обладнують торговельну залу, склад і місце для роботи флориста. Витрати на стелажі в залі складуть від 600 грн за штуку, а мінімальне офісне обладнання коштує від 4 тис. грн (з розрахунку на невеликий МАФ до 20 кв. м).

Третій фактор. Створення правильних умов зберігання квітів. Середній термін зберігання свіжих квітів становить 20 днів. За цей період дистриб’ьютору їх потрібно закупити (за кордоном або в Україні на оптових складах), продати власникові квіткового магазину, який має встигнути реалізувати їх, поки вони не втратили товарного вигляду.

Попервах організувати і налагодити процес постачання і збуту квітів, визначитися з оптимальними розмірами партій — головні завдання підприємця. Упоравшись із ни ми, ви отримаєте менший відсоток списання товару, а це — левова частка успіху квіткового бізнесу. Якщо оперувати невеликими партіями квітів, раціонально спланувавши цикл торгівлі, у приміщенні вам знадобитися встановити лише кондиціонер, який коштує близько 4 тис. грн.

Під час розвитку проекту постане питання про зберігання додаткового обсягу «зрізу» (свіжозрізана квітка на сленгу підприємців), що вимагає придбання спеціального холодильної гастрономічної шафи (14-18 тис. грн). Втім, і тут можна трохи заощадити, наприклад, скориставшись звичайним холодильником для зберігання продуктів.

Головне — знати, що ідеальні умови зберігання квітів — відсутність протягів і сухе повітря, температура від +2°С до +5°С (за такого режиму квіти здатні на тиждень-другий «заснути»).

Фактор четвертий. Професійні фахівці для складання букетів і композицій. Або, щонайменше, ввічливий персонал з досвідом роботи. Перший варіант коштуватиме від 5-6 тис. грн і стане актуальним, якщо ви плануєте відкрити квітковий кіоск, розрахований не лише на пересічного споживача букетів, але і на весільні, ювілейні, поминальні, корпоративні замовлення. Середньоринкова зарплата продавця квіткового магазину з достатніми навичками і знаннями щодо флористики становитиме щонайменше 4 тис. грн.

У майбутньому ви можете підвищити рівень кваліфікації персоналу, сплативши мінімальний курс флористики (1,5-2 тис. грн за 48 академічних годин). Трохи дорожче (1,6-2,2 тис. грн) вартує поглиблений курс. Вартість авторських майстер-класів у закордонних флористів становитиме 1-2 тис. грн.

Для стимулювання продавців зазвичай використовують схему оплати праці, що складається з невеликого окладу та основної частини — відсотка з продажів.

Якщо магазин квітів пропонує доставку, вам також знадобиться кур'єр і водій.

Кожному типу торговельної точки — свої капіталовкладення

Мізкуючи над формою ведення квіткового бізнесу, підприємцю слід збалансувати кілька ключових позицій: доступний йому капітал і бажану рентабельність. Загалом роздрібний квітковий бізнес можна розділити на чотири формати (обсяги вкладень йдуть по зростальній):

  • невеликі торговельні точки в переходах і біля станцій метро. Зрізані квіти є основою доходу, а упаковка і мінімальне декорування приносить додатковий відсоток. Початкові інвестиції — від 80 тис. грн (з урахуванням витрат на оренду торговельного місця в найменш престижному Дніпровському районі Києва строком на рік, мінімального обладнання і зарплати в розмірі 2,5 тис. грн);
  • невеликі МАФи, розташовані в людних місцях. Раціонально орендувати їх у центральних районах столиці. Асортимент продажу тоді поповнюється складеними букетами, рослинами в горщиках, сувенірами та подарунками, ґрунтом та іншими супутніми товарами, тобто за рахунок не швидкопсувного товару. Це дозволяє знизити витрати бізнесу і зменшує залежність його прибутковості від обороту. Але такий формат продажу вимагає значно більших початкових інвестицій — від 140 тис. грн. Окупність цієї суми розтягнеться на кілька років. Але головною перевагою такого формату є стабільність бізнесу, він тоді не дуже залежить від сезонності;
  • спеціалізовані квіткові магазини, розташовані в торговельних центрах, на жвавих вулицях у центрі міста. Початкові інвестиції — від 500 тис. грн. Щомісячний прибуток такого салону становить 30 тис. грн, в основному за рахунок корпоративних клієнтів. Маючи квітковий бутик такого класу, є можливість втілити в життя свої дизайнерські вміння і зайнятися супутньою діяльністю, яка в майбутньому може приносити валову частину доходу, а саме — проектами озеленення великих інтер'єрів і ландшафтних об'єктів;
  • інтернет-магазин з продажу квітів. Для цього потрібні мінімальні капіталовкладення (від 8 тис. грн), але як самостійний проект його краще не розглядати (покупці хочуть пильно оглядати квіти, буквально «мацати очима», що гальмує розвиток онлайн-торгівлі цим товаром; і сама манера особистого вручення букетів робить інтернет-торгівлю незручною). Інтернет-продажами доцільно займатися, коли ви вже маєте квітковий магазин: ваші постійні офлайн-покупці почнуть користуватися вашими онлайн-послугами саме через довіру до вашого магазину, що виникла на ґрунті невіртуальних його відвідин.

Окремою категорією квіткового бізнесу є франчайзингові схеми. Як приклад розглянемо схему співпраці «Першої квіткової компанії» з франчайзі. «Саму франшизу ми віддаємо безкоштовно, — розповідає Ірина Пахомова, засновник і власник «Першої квіткової компанії» і флористичного бюро Avangardi. — Ми вибудували триступеневу систему «три «П»» (Професіонал, Партнер, Представник), де лише останній, третій ступінь передбачає повноцінне представлення марки в регіоні. Завдання франчайзі на першому етапі співпраці — пошук клієнтів, проведення переговорів і локальна допомогу в реалізації проектів. Якщо все йде успішно, і Професіонал виконує поставлені завдання, ми пропонуємо йому стати Партнером (під нашим контролем франчайзі наймає профільних фахівців і консультує в нескладних випадках самостійно). І, нарешті, якщо Партнер виявився успішним, ми пропонуємо йому стати Представником. Фактично на цьому етапі він уже має власний бізнес, який ми допомогли йому вибудувати. Ми передаємо йому всі замовлення, які надходять з цього регіону, а він передає нам київські замовлення і замовлення з інших міст, щоб ми їх передали Представникові в цьому місті. Також пропонуємо Представнику весь перелік наших товарів за цінами, близькими до закупівельних».

Який рівень націнки на квіти забезпечить рентабельність бізнесу?

У середньому термін окупності квіткового магазину становить один рік. Але це за умови, що ви цілий рік реалізовуватимете товар з націнкою 100-150%, що майже неможливо, враховуючи сезонність бізнесу і високий рівень конкуренції в ньому. Водночас націнки у 150-200% напередодні свят — дуже поширений і виправданий крок. Так, у січні цього року голландська роза в київському гурті коштувала 15-25 грн, а ціна вітчизняної була 5-15 грн за довжини 50-80 см. Демпінгувати також не рекомендується, адже бізнес може не окупитися за рахунок високих витрат на оренду торгової точки.

Націнка не вище 80-100% на зрізані вітчизняні квіти і 50-80% на дорогу екзотику приверне постійного покупця і забезпечить дохідність вашому бізнесу.

Щоб збільшити рентабельність, слід активно практикувати доставку квітів, співпрацювати з весільними салонами, оформлювальними компаніями, що приверне корпоративного клієнта.

Фінансова вигідність квіткового бізнесу багато в чому залежить не лише від цінової політики, але і від кількості точок. Фахівці вважають, що говорити про стабільну дохідність можна тоді, коли торговельна мережа складається з трьох-п'яти точок продажів (чистий прибуток кожної — від 4 до 8 тис. грн щомісяця).

На кінцеві ціни впливає і регуляторна політика держави, зокрема, зміна ввізних мит. «Наприклад, кілька років тому несподіване підвищення мит на імпорт зрізних квітів (до речі, буквально за тиждень до 1 вересня, коли попит досить великий) збурило весь ринок. Імпортери замовили до свята зрізні квіти у великій кількості, а поки фури перебували в дорозі, мита підняли. Виявилося, що якщо дотримуватися нових вимог, всі привезені квіти дешевше викинути, ніж платити. Нас, на щастя, ця доля обійшла. Але деякі мої партнери зазнали збитків у сотні тисяч євро. Згодом мита знову опустили», — розповіла Ірина Пахомова.

Постскриптум: спецзасоби проти в'янення

Розмова про квітковий бізнес була би неповною, якби не сказати про спеціальні засоби, що додають у воду і що запобігають розвитку патогенних бактерій. Зазвичай йдеться про бельгійські порошкові пробіотики (пробіотики — висушені корисні мікроорганізми, що використовують для боротьби зі шкідливими мікроорганізмами) під торговельною маркою Сhrisal. Фактично це пральні порошки та мийні засоби біологічного походження вартістю від 200 грн (вистачає більше, ніж на рік). Крім пробіотиків використовують і хімічні антибактеріальні, антиагрегантні, консервувальні добавки, старовинні і копійчані за ціною: перманганат калію (марганцівка), ацетилсаліцилова кислота (аспірин), лимонна кислота.

Однак пробіотики, антиагреганти і консерванти відключають власний імунітет рослини до бактеріального фону. А тому коли покупець принесе букет з води з пробіотиками і поставить його в водопровідну воду, квіти будуть вражені звичайними бактеріями надто швидко (зів'януть).

Якщо ви націлені на довгу роботу із залученням постійних клієнтів, не варто захоплюватися спецзасобами (зокрема заморожуванням букетів улітку, після чого у кімнатній температурі вони довго не живуть). Іноді стратегічно ефективніше зів’ялі рослини використовувати для створення флористичних картин і сухих букетів, ніж штучно надавати їм живого вигляду до продажу, після чого відразу починається швидка денатурація тканин пелюсток і листя.


Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Швидкий пошук

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Страховая группа ТАС

Страховка онлайн

Туристична страховка онлайн: три програми на вибір

Обов'язкова автоцивілка від лідера ринку

Пиреус Банк

Вигідний депозит під 10% річних на 10 місяців!

Інвестуйте вигідно!

Унікальна пропозиція від Піреус Банку: депозит в гривні під 10% річних на термін 10 місяців.

Піреус Банк - це надійний міжнародний банк зі столітньою історією та вигідними депозитними програмами!