Бізнес без вкладень, досвіду і кваліфікації: варіанти для стартапера - 06.07.2012

Prosto дуже багато людей в Інтернеті шукають такі види. Варто сказати, їх набагато більше, ніж здається потенційним підприємцям, і не завжди при цьому йдеться про несерйозні тимчасові підробітки. Розкласти по полицях найпростіші варіанти некваліфікованого дешевого на старті бізнесу і, можливо, спрямувати винахідницький задум майбутніх стартаперів, спробував Prostobiz.ua // 06.07.2012

Щоб оцінити ринок бізнес-діяльності, який не вимагає багатотисячних стартових вкладень, варто побачити його структуру, «картографію» з світоглядної точки зору. Як відомо, основними видами бізнесу є насамперед:

 • виробництво і продаж матеріальних товарів;
 • виробництво об'єктів, в яких нематеріальна складова є ціннішою, ніж матеріальна, або кількість останньої близька до нуля (література, мистецтво, наука);
 • продаж послуг і робіт.

Для двох останніх пунктів необхідний (хоч і не завжди) переважно один вид ресурсу — уміння (іноді талант), тобто кваліфікація, варіант з відсутністю якої є темою нашої статті. Для першого пункту — створення товарів — у разі відсутності грошей джерелами необхідної сировини (а іноді енергії) можуть бути:

 • безкоштовні або надзвичайно дешеві природні ресурси;
 • безкоштовні або надзвичайно дешеві ресурси антропогенного походження (зокрема особиста власність підприємця).

З варіантів стартапу з виробництва товарів і почнемо огляд можливостей.

На яких природних ресурсах можна заробити

Щоб винахідницька думка рухалася систематичніше, розділимо природні ресурси на групи:

 • Повітря та його рух, сонячне тепло і світло — зробити щось із них без вкладень важко (хоча існують варіанти продажу в банках «одеського повітря», але це швидше інтелектуальні ресурси). Проте є такі іграшки, ефект яких пов'язаний із повітрям, — це різноманітні вертушки. Матеріал для виготовлення коштує копійки, а продажна вартість навіть для перекупників набагато перевищує собівартість (недолік — сама продажна вартість настільки мізерна, що потрібне надто масове виробництво, яким самому зайнятися нелегко).
 • Вода водойм — придатна більше для надання платних послуг у дачній місцевості, ніж для виробництва товарів. Послуги можуть бути різноманітними і майже не вимагають кваліфікації і матеріалів: можна у дачників чистити водойми від ряски (рогози, очерету), щось поливати, доставляти воду (скажімо, 50-літровками на візку на невеликі відстані) або упорядковувати береги водойм. Недолік такої діяльності — її нерегулярність і малоприбутковість. Але за підвищеної мобільності (своє авто) виїзна водоймо-очисна бригада здатна в дачних околицях мегаполіса мати за сезон серйозні доходи, не використовуючи жодної спецтехніки.
 • Гірські породи, ґрунт — належать приватним особам або колективам, тому використовувати їх як безкоштовну сировину або складно, або протизаконно. Тим не менше, малими дозами — для виробництва різних виробів, іграшок, прикрас, невеликих елементів меблів і інтер'єру, наповнення акваріумів — підприємець-одинак може регулярно запозичувати з довкілля різноманітне каміння і пісок.
 • Флора — бізнес-ідей тут сотні: збирання і продаж букетів, зокрема святково-релігійних, сухих чаїв (трав'яних і плодово-трав'яних), виготовлення виробів флористики (і взагалі використання елементів трав і дерев в арт-продукції), продаж насіння (цибулин, грибниць), водоростей для акваріумів, свіжих плодів і сухих (лісові ягоди) і цілих невеликих рослин (що є теж протизаконним, але малими дозами можна), а краще — частин рослин, відокремлених не вами (скажімо, продаж хвої на Новий Рік не є злочином, тим більше, це стосується арт-оброблення корчів). Обороти можливі чималі, і чим більше на південь ваше місце проживання (якщо ви в Північній півкулі), тим регулярнішим може бути такий бізнес. А за наявності власної дачної ділянки можна зайнятися і сільським господарством, хоча б у вигляді виробництва кормового сіна.
 • Фауна — крім вилову риби або малих морських мешканців на продаж легальний бізнес можна будувати на використанні в арт-виробництві мушель (ґуґлимо вироби з черепашок) і пір'я. За наявності хатніх улюбленців зазвичай не вимагає надто великих витрат їхнє розведення на продаж.

У підсумку наголосимо, що найбільш «міським» і доступним видом використання дрібних природних об'єктів є виготовлення арт-виробів з підручних матеріалів.

На яких матеріальних ресурсах антропогенного походження можна заробити

 • Скло викинутих вікон — найбільш чистим видом сміття в мегаполісах є рами радянських дерев'яних склопакетів, що масово викидають за встановленні пластикових вікон. Виймаючи скло з таких рам, у багатоповерхових кварталах можна щодня (крім, хіба що днів пікових морозів) отримувати центнери «старого» скла. Воно придатне і на продаж за низькою ціною (для теплиць у селах, малих меблевих виробництв), і для виробництва арт-виробів. Недолік — вага і габарити сировини для підприємця-одинака, надто для підприємиці, величезні.
 • Скупка етнографічних та антикварних матеріальних цінностей і подальший їх продаж — без мінімальних вкладень не обійтися. Проте в особливо віддалених селах (а тільки в них і варто шукати подібні речі) або в особливо літніх власників часом за предмет старовини можна розплатитися послугою, фізичною працею, а не грішми.
 • Вивезення-винесення непотребу — особливо актуальне у дачній місцевості. Простий демонтаж як окрема послуга на регулярній основі затребувана в місцях відпочинку і після завершення літнього сезону, а прибирання території (пляжу, скажімо) — і на початку сезону, деколи також регулярно під час його.
 • Матеріали будівель, покинутих багато років тому — тут головний недолік: формальний власник може знайтися і притягнути вас до відповідальності.
 • Надання в оренду своєї нерухомості, обладнання — коментувати цей вид діяльності, здається, не варто. Наголосимо лише, що власники невеликих земельних (дачних ділянок) можуть здавати свою територію під наметове розміщення і наметові табори (особливо в приморській і гірській курортній місцевості), а також як паркову під охороною. А власники ділянок уздовж доріг — зокрема уздовж внутрішніх проїздів дачних кооперативів — можуть здати маленький придорожній шматочок своїй території підприємцям від торгівлі (під лотки, кіоски, міні-маркети, міні-кафе, перукарні тощо), а також (дуже рідко) під встановлення рекламо носіїв.

На яких некваліфікованих послугах заробити найлегше

Крім згаданих вище послуг і робіт,  а також не беручи до уваги продаж різноманітного краму, харчів у транспорті, на ринках, пляжах тощо, можна згадати і такий спекулятивний малоприбутковий варіант, як надання в оренду особистих приладів і устаткування (від зважування на вулиці і встановлення підзорної труби на оглядовому майданчику до зарядження мобільних телефонів і фотоапаратів для пішохідних і велосипедних туристів у сільській місцевості). Власне, використання легкового авто як незареєстрованого таксі теж близьке до цього розряду діяльності.

Серйозний дохід вимагає вкладень і хоча б мінімального хисту в одному з серйозних напрямів діяльності. Згадані вище арт-вироби теж вимагають кваліфікації, хоча нерідко там все просто і зрозуміло, досвід приходить швидко.

Ще швидше можуть зробити бізнесом свої «несерйозні» уміння майстри «розмовного жанру» (тамади) і люди, що можуть влаштувати дозвілля, ігри та конкурси, а тим більше артистично талановиті і педагогічно досвідчені громадяни, які, на жаль, часто ігнорують ці вміння як можливість заробітку. Надто організація свят затребувана в мегаполісах для дітей (виклик клоунів або дитяче свято на природі чи вдома дає можливість заробити 800-2000 грн), а також під час масових гулянь.

Щодо вузької прикладної спеціалізації, її варіантів безліч. І якщо потенційний підприємець не бачить прибуткової ніші серед власних здібностей, варто розібратися у своєму досвіді, навіть дитячих і юнацьких часів. Можливо, є якась «несерйозна» навичка, яка матиме попит, і це відкриє нову сторінку вашого життя.

За радянських часів чимало людей різних спеціальностей тимчасово були курортними фотографами (у наш час цей вид діяльності майже зник) або укладачами кросвордів і ребусів, цим заробляли набагато більше, ніж за фахом.

А останнім часом, приміром, чимало мам після декретних відпусток починали підробляти організаторами заходів з розвитку дітей. І поступово це ставало солідним джерелом доходу, а потім перетворювалося в основну професію. Так само «випадково» з'явилося чимало візажистів.

Неочевидний бізнес у стилі хайтек

Якщо ця стаття написана для читачів Мережі, не можна обійти увагою специфічні види інтернет-бізнесу, які не потребують ні вкладень, ні кваліфікації програміста або веб-майстра. Якщо участь у платних інтернет-опитуваннях важко назвати бізнесом, то розміщення реклами на блозі або блог-товаристві, а тим більше на не блоговому сайті, є дуже прибутковою і перспективною справою для високовідвідуваних сторінок.

Детальна розповідь про технології такого заробітку і про пов'язані з ними види збільшення відвідуваності сайту є неможливою в рамках невеликої оглядової статті. Проте читачі порталу prostoblog.com.ua можуть дізнатися про цікавинки такого виду заробітку в статтях Леоніда Красавцева:

Якщо вищевикладене не здалося ефективним і перспективним саме для вас, порадимо вивчити більше публікацій розділу «Бізнес-старт» порталу Prostobiz.ua, де наведені і фінансово розписані кілька сотень оригінальних ідей стартапів. Правда, чимало з них пов'язані саме з середніми або великими капіталовкладеннями. Хоча ті, хто читають цю статтю, дійсно мають активну і експансивну ділову позицію, тому ймовірно, що ідеї «дорогих» стартапів підштовхнуть вашу думку до отримання власного, набагато «дешевшого» (на старті) варіанту.

Швидкий пошук